Skip to main content

-

Academic Staff

NameTitle
Professor Charles AugardeProfessor, Head of Department
Dr Iddo AmitAssistant Professor
Dr Hamed BahmaniAssistant Professor
Professor Claudio BaloccoProfessor
Dr Huashan BaoAssistant Professor
Dr Beth BarnesAssistant Professor
Dr Majid BastankhahAssociate Professor
Dr Ismail Ben-MabroukAssistant Professor
Dr Alessandro BorghiAssistant Professor
Professor Toby BreckonProfessor
Dr Rui CarvalhoAssistant Professor
Dr Mujeeb U. ChaudhryAssociate Professor
Dr Yunfei ChenProfessor
Professor Will CoombsProfessor
Professor Christopher CrabtreeProfessor, Director of Education
Professor Andrew GallantProfessor, Director of EDI and Wellbeing
Dr Lian GanAssociate Professor
Professor Philip GaskellProfessor
Dr Nima Gerami-SereshtAssistant Professor
Dr Stefano GianiAssistant Professor
Professor Chris GrovesProfessor
Professor Simon HoggProfessor
Professor Alton HorsfallProfessor
Dr Ensieh HosseiniAssistant Professor
Professor Paul HughesProfessor
Dr Aissa IkhlefAssociate Professor
Professor Grant IngramProfessor
Professor Karen JohnsonProfessor
Dr Rahele KafiehAssistant Professor
Dr Behzad KazemtabriziAssociate Professor
Dr Ciara KeatingAssistant Professor
Dr Mehdi Keshavarz-HedayatiAssociate Professor
Professor Ashraf William KhirProfessor
Dr Marti Lloret-CabotAssociate Professor
Dr Zhiwei MaAssistant Professor, Research Track
Dr Roderick MackenzieAssistant Professor
Professor Simon MathiasProfessor
Dr Peter MatthewsAssociate Professor
Dr Sravan Muguda-ViswanathAssistant Professor
Professor Ashraf OsmanProfessor
Dr Bartolomeo PantoAssistant Professor
Dr Alexandros PetalasAssistant Professor
Prof Michael PettyEmeritus Professor
Emeritus Professor Alan PurvisEmeritus Professor
Professor Tony RoskillyProfessor
Professor Sana SalousProfessor, Chair of Communications Engineering
Dr Nur SarmaAssistant Professor
Dr Mohammed SeaidAssociate Professor
Dr Mahmoud ShahbaziAssociate Professor
Dr Natasha ShirshovaAssociate Professor
Dr Roy B. V. B. SimorangkirAssistant Professor
Professor David Sims-WilliamsProfessor, Director of Infrastructure
Dr Andrew SmallboneAssociate Professor, Deputy Director of Research
Professor Hongjian SunProfessor, Director of Research
Dr Stefan SzyniszewskiAssistant Professor
Mr Peter TavnerEmeritus Professor
Professor David TollProfessor
Professor Jon TrevelyanEmeritus Professor
Prof Anthony UnsworthEmeritus Professor
Dr Sergii VeremieievAssociate Professor
Dr Oliver VogtIndustrial Tutor (PT)
Dr Qing WangAssociate Professor
Dr Yaodong WangAssociate Professor
Professor Jun Jie WuProfessor
Professor Dagou ZezeProfessor
Dr Wangcheng ZhangAssistant Professor

-

Support Staff

NameTitle
Dr Ruth VaterDepartment Manager
Ms Kelly BrownOperations Administrator
Dr Charlotte QuarlessLearning and Teaching Manager
Miss Caroline AslingLearning & Teaching Administrator (PT)
Miss Amy ClarkeLearning and Teaching Coordinator
Miss Natalie DentLearning and Teaching Coordinator
Mrs Glenda LiddleLearning and Teaching Administrator
Mrs Su StinchcombeSenior Research Administrator
Mrs Sima AmrolalaeeResearch Coordinator
Miss Louise GascoignePostgraduate Research Coordinator
Mrs Karen AtkinsonFinance Manager & Travel Reporter/Approver
Mr Joshua AllchurchFinance Administrator
Mrs Jane ChiltonFinance Administrator
Mrs Jacqueline BellSpecial Research Project Manager
Mrs Rachel SimpsonSpecial Research Project Manager
Miss Julie McLoughlinSpecial Projects Manager (TES)
Miss Holly ListerSpecial Projects Administrator (TES)
Dr Steve RobertsonTechnical Operations Manager
Mr Ian HutchinsonTechnical Manager, Electronics & Electrical
Mr Colin WintripTechnical Manager, Mechanical
Mrs Julie DoddsSenior Technician (Operations/H&S)
Mr Ian DouglassSenior Research Technician (TES) (Kent House)
Mr Jonathan HeslopSenior Technician in Energy Systems
Mr Neil ClareySenior Technician (Electronics)
Mr Ian GarrettSenior Technician (Electrical)
Mr Gary PottsSenior experimental officer
Dr Ioanna Maria ZougrouSenior Electronics Technician
Mr Craig HansfordSenior Civil/Geotechnical Engineering Technician
Dr Akram KarimianSenior Civil/Geotechnical Engineering Technician
Mr Paul DavidsonMechanical Workshop Technician
Mr Phillip DuffyMechanical Workshop Technician
Mr Paul JarvisMechanical Workshop Technician
Mr Gary ParkerSenior Technician (Thermo Laboratory)
Mr Stuart WatsonMechanical Workshop Technician
Mr Kristian WhatcottMechanical Workshop Technician
Mrs Elizabeth YallopCoffee Bar (PT Monday & Tuesday)
Mrs Andrea ParkerCoffee Bar (PT Wednesday Thursday & Friday)

-

Research Staff

NameTitle
Mr Amar Al-JzariResearch Associate
Dr Mahdi AmanipourAssistant Professor (Research)
Dr Mrinal BhowmikResearch Associate
Dr Robert BirdResearch Associate
Dr. Prateek DhirResearch Associate
Dr Alessandro GiampieriResearch Associate
Dr Habib HabibResearch Associate
Dr Qinrong HeResearch Associate
Dr Yubei HeResearch Associate
Dr Sidrah JavedResearch Associate
Dr Susmita KoleyResearch Associate
Dr Janie Ling-ChinAssistant Professor (Research)
Dr Jinjie LiuResearch Associate
Dr Abdullah MalikAssistant Professor (Research)
Mr Kingshuk MallickResearch Associate
Dr Parvathy Mohanan-LeelaResearch Associate
Dr Julina MuthiahResearch Associate
Dr Ahmad Najjaran-KheirabadiResearch Associate
Dr Ugochukwu NgwakaResearch Associate
Dr Mahdiyar Nouri-RezaieResearch Associate
Dr Mao OuyangResearch Associate
Dr Giuliano PrettiResearch Associate
Dr Sumit RoyAssistant Professor (Research)
Dr Dibyendu RoyResearch Associate
Dr Rajat SharmaResearch Associate
Dr Shivaprasad VijayalakshmiAssistant Professor (Research)
Dr Ruiqi WangResearch Associate
Dr Richard WilliamsResearch Associate
Miss Nora WuttkeResearch Associate
Dr Shunmin ZhuMarie Curie Researcher

-

Research Postgraduates

NameTitle
Mr Mohamed AbdulaliResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Mr Olusegun AdenijiResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Francisco Emir Aguerrebere-GonzalezResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Mr Alex Aguilar-CelisResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mrs Thoraya Al-ZaabiPostgraduate Research Student - Electrical Power Node
Mr Abdulwahab AlghamdiResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Mr Sermed AlsaadiResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Abdullah Hatim M AlshammariResearch Postgraduate - Communications and THz Node
Mr Josue Alvarez-LaresResearch Postgraduate – Computational Mechanics Node
Mr Sam ArmittResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mr Ali BadakhshanResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Miss Ana BeaumontResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Mr Adam BickerdikeResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mr Dax Blackhorse-HullResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Max BorrmannResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr David BrooksResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Mr Luis Felipe Ceron-OliverResearch Postgraduate - Electrical Power Node
Mr Michael ChenResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Sam ChenResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Mr Hongkuan ChenPostgraduate Research Student - Thermal Energy Node
Miss Keturah CivelekResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Ms Martha Correa-DelvalResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Mr Hangcheng DaiResearch Postgraduate – Thermal Energy Node
Miss Sophie DraperResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Charles DrewerResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Mr Aidan DuffyResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Mr Ridvan ErgunResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Miss Rui FangResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mr Jordan Fuentes-HoldenResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Mr Nathan GavinResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Mr Amir GhasemiResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mr Ramtin GhorbanikandelatiPostgraduate Research Student - Communications and THz Node
Miss Grainne GilleeceResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mr Eduardo Gonzalez-OsunaResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Miss Siti Khadijah HamzahResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Gregorio Higuera-GutierrezResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Jiahao HuResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Miss Amy HuntResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Mr Markus HusnerResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mr Ahmad IbrahimResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Miss Sara Ismail-SuttonResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Miss Michaela JiaResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mr Luis Jimenez-DiazResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Mrs Akmaral KaramergenovaResearch Postgraduate - Geotechnical and Environmental Engineering Node
Mr Jacob KayResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mrs Arjmand KhaliqResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Xiangtao KongResearch Postgraduate – Thermal Energy Node
Mr Chunyang LaiResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Ms Ekaterina LgotinaResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Mr Weizhen LiResearch Postgraduate – Bioengineering Node
Mr Jiajun LiResearch Postgraduate – Thermal Energy Node
Mr Rong LinResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Xingyu LiuResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Mr Chang LiuResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Mr Wanyu LuResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Adam MarshallResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Diana Martinez-TrejoResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Esmaeel MasoudiResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Mr Theo McCarthyResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Callum McGowanResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Ms Vanessa Medina-GarciaResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Miss Lizbeth Mendieta-RodriguezResearch Postgraduate – Thermal Energy Node
Ms Vicky MilesResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Miss Lauren MillerResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mrs Zhichao MuResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mrs Takkie MutsvairoResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Miss Jiayi NiuResearch Postgraduate – Bioengineering Node
Mr Ted O'HareResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Mrs Margaret OgbojiResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Mr Rigoberto Ortega-ChavezResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node
Mr Tom ParkerResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Miss Diana Pina-GongoraResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Miss Lydia RobinsonResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Miss Emilia RussellResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Miss Mana SaeedResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Miss Heather SandersResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Miss Emily SettleResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Ryan SiddallResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Mr Bradley SimsResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Mr Ge SongPostgraduate Research Student - Communications and THz Node
Ms Polina StefanovaResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mr Shixian SunResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Mr Yingpei SunResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Mr Tianyuan SunPostgraduate Research Student - Bioengineering Node
Mr Sam SutcliffeResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Miss Yuzhuo WangResearch Postgraduate - Geotechnical and Environmental Engineering Node
Mr Enhao WangResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Mr. Hao WangPostgraduate Research Student - Thermal Energy Node
Miss Anna WeatherburnResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Mr Freddie WhiteResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mr Connor WhitefordResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Cai WilliamsResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mr Ben WoodwardResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Miss Amber WuResearch Postgraduate – Advanced Materials and Electronic Devices Node
Mr Yun XiaoResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Mr Ransheng XuResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Chengwei YanResearch Postgraduate – Bioengineering Node
Mr Othman ZahidResearch Postgraduate – Communications and THz Node
Mr Hussin ZahloulResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Xinzhuo ZhangResearch Postgraduate – Electrical Power Node
Mr Yihan ZhangResearch Postgraduate - Computational Mechanics Node
Mr Kun ZhangResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Mr Yuzheng ZhangResearch Postgraduate – Bioengineering Node
Mr Zhi ZhangResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Mr Zongtai ZhangResearch Postgraduate - Advanced Materials and Electronic Devices Node
Miss Kaixuan ZhouResearch Postgraduate – Thermal Energy Node
Mr Shujin ZhouResearch Postgraduate – Geotechnical and Environmental Engineering Node
Miss Jenna ZunderResearch Postgraduate – Fluid Mechanics Node